Bu hafta Marvel Unlimited’da…

Merhaba Marvel okuyucuları! Marvel Unlimited’da bu hafta Illyana’nın ve Legion’un öykülerini okuyacağız.

Dur bir! Marvel Unlimited neyin nesi diyorsanız; Marvel Unlimited aylık (ya da daha hesaplı olan yıllık) ücretiyle Marvel’in ilk çıkardığı sayılardan 6 ay önce çıkmış son sayılara kadar tüm çizgi romanlarını okuyabileceğiniz servisi. Tarayıcı ile kullanabileceğiniz gibi çevrimdışı okuma özelliği ile mobilde de kullanabilirsiniz.

Buradan buyurun.

Ama bu yazının konusu Marvel Unlimited nedir, ya da nasıl kullanılır değil. O kısmın pek karışık bir yanı yok zaten. Burada ben size her Cuma kürler sunacağım. Marvel evreninin yapısı nedeniyle takımlar ya da karakterler yeni okuyuculara yabancı gelebilir, seçim yaparken daha çok öykülere odaklanacağım bu nedenle. Kallavi bir X-Men okuyucusu olduğumdan her hafta en azından bir X-Men öyküsü bekleyin diyebilirim.

Bu hafta’dan başlayalım.

Bu haftanın tavsiyesi, başlangıcı bana yakışacak şekilde, X-Men’den. New X-Men ve New Mutants sayfalarında ilerleyen Magik’in ve Legion’un öyküsü. Tek öyküleri değil bunlar elbette, ama konuya en yabancı olanların bile anlayabilecegi bir uslupla anlatılmış ve güzel bir sona bağlanmış diyebilirim. Konuyla çok içli-dışlı olduğum için bu konuda yanılmıyorumdur umarım. Beş öykücük barındırıyor içinde öykü. Hepsi de Marvel Unlimited üzerinde bulunuyor.

Biraz arkaplan ve kısa bir tanıtım sayılara geçmeden önce. Şu konuda da uyarmalıyım öncelikli olarak; çizgiromanların onlarca yıldır devam eden yapıları nedeniyle spoiler denen şeyden kaçınmak mümkün değil pek. Ama yine de olmasın diyenler en alta inip doğrudan sayıları okuyabilir tabii.

Hepimiz (büyük ihtimalle) Colossus’u biliriz. Ama bence X-Men okuyucuları dışında pek bilinmeyen kız kardeşi Illyana, namı-diğer Magik, çok daha ilgi çekici bir karakter. Kendisi bir büyücü (Avengers vs. X-Men öyküsünde Stephen Strange’i yenmişti hatta) ve Limbo’nun hükümdarı. Tahmin edebileceğiniz gibi, Marvel kozmolojisi içinde Cehennem’de yer alan ve daha çok tanar’ri-vari iblislere ev olan Limbo pek iyi bir yer değil doğrusunu söylemek gerekirse. Ve altı yaşından beri orada büyüyen Illyana da alışıldık süper kahramanlar gibi bir iyilik timsali değil. Anti-hero ile süper kahraman arasında gidip gelen bir karakter kendisi. Bu (umut ederim ki) okuyacağınız öykü de Illyana’nın çocuk yaşta Limbo’da kaybettiği ruhunu geri almak için (evet, ruhunu kaybetmek terimini literal olarak kullanıyorum) tüm X-Men karakterlerini elinden geldiğince kullanmasını anlatıyor. Amacına erişmek için tüm Marvel evrenini yok edebilecek güçte olan Legion’u bile kullanmaktan (ve tüm Marvel evrenini riske atmaktan) çekinmiyor.

Illyana

 

1 – Quest for Magik : New X-Men (2004 – 2008) serisinde anlatılan bir öykü, #37-#41 sayıları arasında. Xavier’s de ki bir grup ögrencinin Limbo’ya düşmesini ve Magik’in X-Men sayfalarına geri dönüşünü gösteriyor. New X-Men en sevdiğim X-Men serilerinden, özellikle Childhood’s End diye geçen ve Quest for Magik’in de parçası olduğu kısmı yazılmış en iyi X-Men öykülerindendir diyebilirim. İsterseniz hepsini okuyabilirsiniz, ama burdan da başlayabilirsiniz elbette. Çizgiromanlar yapıları gereği karakterlerın bazen on yıllar boyunca yayınlanagelmiş geçmişlerini bilmenizi gerektirmiyor elbette.

2- X-Infernus :2008’de çıkmış bir mini seri. Quest for Magik’ten sonra Limbo’da olanları anlatarak başlıyor. Doğrudan devamı onun.

3 – Return of the Legion : Enter Legion, exit sanity. New Mutants (2009 – 2011) serisinin birinci ve dördüncü sayıları arasında geçiyor ve New Mutants takımının Legion ile karşılaşmasını anlatıyor.

4 – Fall and Rise of the New Mutants : Yine New Mutants (2009 – 2011). Bu sefer 15. ve 21. sayı arası. Endgame diyebiliriz bu kısma.

5 – Unfinished Business : New Mutants (2009 – 2011) sayfalarında geçen bir öykü yine. 25. ve 27. bölümler arası ve adından da anlayabileceğiniz gibi eski sayılarda açık kalan yerleri biraz kapatma gayreti içinde. Bizi bu yazının kapsamı içinde ilgilendiren kısmı ise sadece ilk sayısı, 25. Illyana’nın sonunda vardığı noktayı orada ögrenebilirsiniz.

Umarım memnun kalırsınız, Marvel Unlimited üzerinden okuyabileceğiniz yeni öykülerle haftaya yine buradayım.

 

Post Tags
Share Post