Ufak Tefek Cinayetler

İkinci sezonu yeni yayınlanmaya başlayan Ufak Tefek Cinayetler, televizyondaki birçok yerli diziye göre oldukça sıradışı bir senaryoya sahip. Lüks, güzel evler, arabalar, çok şık giyinen kadınlar, güç gösterisi için verilen ihtişamlı davetler, izleyiciye “Sarmaşık  kadınlarının” pembe dünyasını gösteriyor.

Hikayenin kahramanları aynı hayat standartlarında yaşayan birbirinden farklı karakterde dört lise arkadaşı. Yıllar önce okul yıllarındayken içlerinden birine yaptıkları büyük haksızlık hepsi için unutulmayan bir anı olmuş. 

İlk sezonda neler oldu?

Dizi, bir müstakil bir evin bahçesinde verilen canlı bir davette başlıyor ve bu sırada pencereden biri düşüyor. İzleyiciye tüm sezon boyunca ölenin kim olduğu merak ettiriliyor. Bu cinayet aslında dizinin genel işleyişi ile ilgili de izleyiciye önemli bir alt mesaj veriyor, “herşey harika görünürken içerde olup bitenler aslında çok farklı…” Bu giriş tüm sezona da tam bu şekilde yayılıyor. Türlü entrikalar, ikiyüzlülükler ve yalanlar, rengarenk partilerde ya da özenle hazırlanmış şık sofralarda çeşitli maskeler ardında gizleniyor.

Ana karakterler Merve, Pelin, Arzu kendi yarattıkları fanuslarında mutlu bir hayat sürerken Oya’ya yıllar önce yaptıklarının vicdan azabını da unutmadıkları ara ara izleyiciye gösteriliyor. Oya’nın ise onlara göre daha zor bir hayatı olmuş, yaşadıklarına rağmen bir şekilde hayata bağlı kalmış ve başarılı bir doktor olmuş ve yıllar sonra tesadüf eseri üçüyle yolları kesişiyor. Bundan sonra hesaplaşmalar, yüzleşmeler başlıyor.

Karakterleri tanıyalım

Oya  ilk başlarda işinde başarılı ve sakin bir karakter olarak tanıtılıyor. Sonrasında yıllar öncesinde yaşadıklarının hırsını çıkartmaya çalışan son derece asi ve oyunu diğerlerinin kurallarıyla oynamaya başlayan bir Oya gösteriliyor. Bu değişim bölümlere çok güzel yayılarak veriliyor, izleyici bazen Oya’nın yaptıklarının yanlış olduğunu düşünse de ara ara ona hak veriyor.

En güçlü karakter ise Merve; hırslı, kontrolcü, gösterişi seven hatta evliliğini bile gösteriş için yapmış soyadı için yaşayan bir kadın… Sosyal statüsü, dışarıya karşı herşeyin mükemmel görünmesi onun için herşeyden önemli, kocası Serhan’la yaşadığı tüm sorunları uzunca bir süre başta kendi olmak üzere herkese inkar etmesi tam da bu yüzden…

Pelin çıkarları neredeyse onun yanında olan, durum kontrolü yüksek bir karakter. O da tıpkı Merve gibi şartları için insanları kolayca gözden çıkarabilecek hırsa sahip bir kadın… Lise yıllarından beri Merve’nin gölgesi olmuş, hep birlikte hareket etmişler ama hikaye ilerledikçe zaman zaman ayrı yerlere savruldukları da oluyor. Aslında Pelin ve Merve göründükleri kadar da yakın iki arkadaş değiller. Bu da tıpkı Merve’nin evliliği gibi dışarıya karşı bir güç gösterisi sadece.

Arzu hikayeye sakin, kendini evine, çocuklarına, kocasına adamış tipik bir ev kadını olarak başlıyor ama kocasının ihaneti ile yaşadığı haklı değişim tıpkı Oya’nınki gibi izleyiciyi hem şaşırtıyor hem de bir oh çektiriyor…

Serhan, Merve’nin eşi, kızının herşeyiyle ilgilenen çok iyi bir baba. Başlarda ideal bir eş olarak görünse de izleyici Serhan ve Merve’nin arasındaki duygusal bağın çok da kuvvetli olmadığını hemen görüyor.

Heyecan artıyor

Ufak Tefek Cinayetler dizisinin en önemli kırılma noktalarından biri de Serhan ile Oya yakınlaşmasının başlamasıyla oluyor. Serhan Oya tanışması, Serhan’nın evliliğindeki duygusal boşlukları sorgulamasına, farketmesine neden oluyor. Oya  ise evli bir erkekle birlikte olamayacak kadar prensipli bir kadınken aşkına yenik düşmesi gerilimi oldukça artırıyor. Diğer karakterler zaman zaman Oya’nın zaman zaman Merve’nin yanında yer alıyorlar.

Diğer bir önemli karakter ise kızların lise yıllarından öğretmeni Edip. Edip ve Oya’nın yıllar önce   uğradıkları iftira sonucu hayatları değişmiş; birbirlerine kenetlenmiş, çok iyi iki dost olmuşlar. Edip ilk başlarda her koşulda Oya’nın yanında olsa da ilerleyen bölümlerde onların da yolları ayrılıyor. 

İzleyici hemen hemen her bölümde flashbacklerle karakterlerin okul yıllarında yaşadıklarını izliyor ve bu sayede bugün yaşadıkları gerilimi daha iyi anlıyor. Ufak Tefek Cinayetler’de gerilimin yükselişi, müzik seçimleriyle izleyiciye çok iyi veriliyor.

İlk sezon finaline doğru işlenen cinayetle ilgili kafalarda bir sürü soru işareti belirmişti. Final akşamında eminim ki bir kısım izleyici çok şaşırırken diğer kısım tahmin ettiği sonu izledi.

Şu sıralar devam eden ikinci sezonun başından beri “katil kim” sorusu üstünde duruluyor ve farklı farklı karakterler üzerinde şüpheler yoğunlaşıyor. Bu da izleyiciye heyecan yaşatıyor.