“Mürekkepten:Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar”

Pera Müzesi, sezona mürekkep sanatının farklı yorumlarına odaklanan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” başlıklı sergiyle devam ediyor. 28 Temmuz tarihine kadar izleyiciyle buluşacak olan sergi, çalışmalarını Çin’de sürdüren on üç sanatçının güncel sanat pratiklerinde mürekkebin rolünü inceliyor.

Pera Müzesi, ilkbaharı “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi ile karşılıyor. Sergi, mürekkebin temsil ettiği kültürel kimliğin kaynağını incelemeye alırken, sanatçıların mürekkep resim geleneğinin özüne yönelik arayışlarına odaklanıyor. Bu arayışları zenginleştirme ve genişletme amacı güden serginin küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman küratör ve sanat eleştirmeni Karen Smith üstleniyor.

Kültürel mirasın yansımaları

Sergide, Çin’in farklı bölge ve şehirlerinde yaşayan on üç sanatçının, mürekkep sanatının odaklandığı konuları ele alan otuzu aşkın eseri bir araya geliyor. Manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler, resim, fotoğraf, yerleştirme ve video yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor.

SONY DSC

Çin kültürel mirasının kendi sanatlarına yansımaları üzerinden mürekkeple ilişki kuran sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor.

Çin kültürünün dinamizmi

Küratör Karen Smith Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisinde yer alan yapıtların, kâğıt, fırça ve mürekkep gibi geleneksel malzemelerin kullanımından öte, mürekkebin kültürel ruhunu öne çıkarttığını vurguluyor. Sanatçıların bu ruhu günümüze uyarladıklarını, manipüle ettiklerini veya yapı söküme uğrattıklarının da altını çizen Smith, bu sanatçıların mürekkebe, fiziksel dünya ve mekânının bedenle olan ilişkisini anlamanın bir yolu olarak baktığını ifade ediyor. Böylelikle, uygarlık tarihi boyunca Çin kültürünün dinamik nabzı olmuş mürekkebe dair gelecek olasılıklara katkıda bulunduklarını da sözlerine ekliyor.

Mürekkep sanatına güncel bir yaklaşım sunan sergi, 28 Temmuz 2019 tarihine kadar izlenebilir.

“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” tanıtım filmi: