Ramart Platform İstanbul’da

Bu sene ilki gerçekleştirilecek olan “Ramart Platform” geçmişin bilincini yitirmeden; sanatta günceli yakalamak adına 22 farklı ülkeden 99 sanatçıyı 5-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde bir araya getiriyor.

Çeşitli sanatçılar birarada

Geçmişin bilinciyle sanatta günceli yakalamak adına farklı disiplinleri bir araya getiren Ramart Platform, geleneksel ve çağdaş sanatların değerli sanatçılarını bir araya getiriyor.

10 günlük program kapsamında sergi, söyleşi, deneyim aktarım platformu, workshoplar ve iftar sonrası “Ramart Sohbetleri” düzenlenecek. 4 Mayıs’ta başlayacak olan sohbetler, Pelin Çift moderatörlüğünde yapılacak olup; kültür, sanat camiasının değerli isimlerini de ağarlayacak.  Deneyim aktarım platformları 6-10 Mayıs tarihleri arasında ve saat 17:00’de; sergide eseri yer alan sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilecek. Mercan Dede, Devrim Erbil, Hikmet Barutçugil ve Reza Hemattırad gibi değerli sanatçılar da bu platformlarda yer alacak.

Geniş kitlelere yayılan sanat

Ramart Yönetim Kurulu Başkanı, Alpay Tarhan yeni bir sanat platformu olan bu kapsamlı projenin, her yıl Ramazan ayında gerçekleştirilmesi planlandığını açıkladı.

Ramart Platform, dünya sanatlarını ve sanatçılarını Türkiye’de buluşturarak kültür ve sanatı geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla hayata geçiriliyor. Geleneksel ve çağdaş sanatları disiplinlerarası bir yaklaşımla buluşturan platform, gücünü birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kültürümüzden alıyor.

Ramart Platform 2019’un küratörü Beste Gürsu, klasik ve çağdaş sanatların değerli isimlerinden, Devrim Erbil, Mercan Dede, Timur Kerim İncedayı,İsmail Acar, Ahmet Güneştekin, Jale Yılmabaşar, Şükrü Karakuş,Hikmet Barutçugil, Hüsamettin Yivlik, Savaş Çevik, Sıtkı Usta (Olçar), Fatih Özkafa, Sabah Arbilli, Naser Al Aswadi, Ghaleb Hawila, Luigi Ballarin, Ahmet Nejat, Jahongir Ashurov, Antonhy Samaniego, Bahman Panahi ve Simon Alexander Adams’da aralarında yer aldığı 22 ülkeden toplam 99 sanatçının bir araya geldiği platformda tüm katılımcıların yeni deneyimler edinebileceğinin altını çizdi.

Ramart Platform 5 -12 Mayıs tarihlerinde Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde izlenebilir.

22 Ülkeden 99 sanatçıyla Türkiye’nin yeni sanat platformu

Post Tags
Share Post