Spotify’da Dinlediğimiz Türkçe Rock Albümleri

Son zamanlarda Spotify’da dinlediğim Türkçe rock albümlerini sizler için tanıtacağım. Hoş bir yazı olmasını umuyorum. Bu sene ve yakın zamanlarda çıkan albümleri kısaca notlar alıp inceledim. Kısa kısa tuttuğum bu notlara sizler de eşlik edin isterim. Yeni dönem rock albümlerine birlikte kulak kabartalım ve hemen dinlemeye başlayalım. Umarım beğenirsiniz. Şimdiden keyifli dinlemeler.

Ari Barokas – Lafıma Gücenmeyin (2018)

İçinde bulunduğumuz yılın başlarında yayınlanan albüm, Duman grubunun bas gitaristi Ari Barokas’ın ilk yasal albümü olması sebebiyle dikkatleri üzerine çekti. Albümün tamamı akustik şarkılardan oluşuyor. Keyifli bir dinleyişi, güzel bir tadı var. Albüm, her şeyiyle “olmuş” bir albüm ve daha çok Anadolu ozanlarının tavrını barındırıyor. Yani Anadolu ozanları gibi keskin bir dille toplumsal ve politik eleştiriler yapıyor. Şarkıların sakin ve yumuşak bir tadı var. Dinledikçe dinleyesim geldi açıkçası. Anadolu ozanı dedik ama tabi ki batı enstrümanlarıyla icra edilmiş bir müzik kaydı kendisi. Albümün öne çıkan parçaları: Yalnızlık Kanında Var, Salaksın, Yaşıyorum Sil Baştan ve Nafile. Kaliteli bir yapım oldukları ortada. Bir “ilk albüm” için hiç de fena değil. Tavsiye ediyorum.

Notum: 8,5

Vega Delinin Yıldızı Türkçe Rock 2018

Vega’ nın Delinin Yıldızı adlı albümünün kapağı

Vega – Delinin Yıldızı (2017) – Deluxe Edition (2018)

“Delinin Yıldızı”, geçtiğimiz yılın “ortamlara” reklam olmadan düşen Vega albümü. En sevdiğim Türkçe rock gruplarından biri olan Vega’yı, çok fazla dinlerim. Grup, her seferinde beni şaşırtmayı başarır. Bundan önceki albümlerinde bulunan “Elimde Değil” adlı eserinde yer alan shoegaze ve alternatif rock esintileri, bu sefer yeni albümün tamamına yansımış. Albümün çıkış parçası olan “Delinin Yıldızı”; albümle aynı ismi taşıyan parça olarak belirlendi. Harika bir klip de çekildi bu güzide şarkı için. Albümü çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. Bu seneki favori albümüm bu oldu. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Vega’nın yıllar içinde çok yol kat ettiği belli oluyor. Tecrübelerine dayanarak harika işler yaptıkları kesin.

Notum: 9,0

NOT: Albümün “Deluxe Edition” edisyonu bu sene (2018) çıktı. Birkaç ek kayıt, şarkıların radyo edisyonları ve ekstra şarkı içeriyor.

Pentagram Akustik Türkçe Rock Metal 2017 2018

Pentagram – Akustik albüm kapağı

Pentagram – Akustik (2017)

Önceden, Pentagram grubu akustik albüm yapacak deselerdi inanmazdım. “O bir metal grubu; niye akustik albüm yapsın ki?” derdim. Lakin, tecrübeli grup iyiki çıkarmış bu albümü. 30 yılı deviren Pentagram, gerçek bir efsane oldu bu topraklarda. Özellikle metal dinleyicisi çok severek benimsedi. Onlardan daha çok sevilen ve kült olmuş başka bir grup yok bence. Bunu neden söylüyorum? Metal dinlemeyip “Pentagram” dinleyen arkadaşlarım olduğu için. Albümün tadı gayet sakin ve huzurlu. Sevenlerin aşina olduğu gayet güzel eski parçaların; akustik halleri de var. Bunlar albümü sağlamlaştırıyor. Bu albümde, Pentagram’ın tüm eski vokalistleri de yer alıyor. Ogün Sanlısoy, Murat İlkan ve yeni vokalist Gökalp Ergen bir arada vokal yapıyor. Demir Demirkan da eski gitarist olarak albümde görev almakta. Şarkıları bölüşüp vokal paslaşmaları yapıyorlar. Hatta “Gündüz Gece” ve “Sonsuz” adlı eserleri üçü bir arada söylüyorlar. Albüm zaten profesyonel bir iş. Pentagram kalitesi ortada.

Notum: 9,8

Mor ve Ötesi Sultanı Yegah Türkçe Rock Albüm 2017 2018

Mor ve Ötesi – Sultan-ı Yegah klibinden bir fotoğraf

Mor ve Ötesi – Sultan-ı Yegâh (Single- 2018)

Son olarak inceleyeceğim eser, bir single. Mor ve Ötesi tarafından oluşturulmuş, çalınmış ve söylenmiş. Dinlemesi çok rahat; disko rock tadında bir eser. Bildiğiniz üzere “Sultan’ı Yegâh” TRT tarafından yasaklanmış eski bir eser ve şimdilerde bir rock parçasına dönmüş durumda. Dinlemesi çok eğlenceli ve insanı yormuyor. Mor ve Ötesi’ nin en rahat olduğu eserlerinden biri. Harun Tekin’in sesi de gayet olgun duruyor. “Sultan-ı Yegâh” Atilla İlhan’ın bir şiiri. Çok gizemli; bir o kadar da hareketli bir eser olarak yorumlanmış. Bize de dinlemek kalıyor. Kalitesi “olmuş” dedirten bir eser.

Notum: 9,0

Son zamanlarda dinlediğim Türkçe rock albümleri bu şekilde. Sizin de beğendiğiniz ve yakın zamanda çıkan albümler varsa; yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Müzik dolu günler dilerim.