Leyla Gencer Anıldı

20. yüzyılın en önemli sopranolarından Leyla Gencer,  ölümünün 11. Yılında Kadıköy Süreyya Operası’nda gerçekleşen “Gala Konser” ile anıldı.

Gencer, batı ülkelerinde “La Diva Turca“, “La Gencer“, “La Regina” olarak ün yapmıştır. Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago’da sanatını dinletmiş; Lucia’nın, Norma’nın, Lady Macbeth’in, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Lucrezia’nın, Madam Butterfly’ın, Alceste’nin, Aida’nın, Violetta’nın, Leonora’nın “Leyla la Turca“sı olmuştur.

Soprano Leyla Gencer, hem seçkin opera sahnelerinde hem resitallerinde hayranlık uyandırmış ve opera repertuarı, 23 bestecinin 72 yapıtını kapsamıştır. 

Seçkin aryalar seslendirildi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistleri  Suat Arıkan, Perihan Artan, Hakan Aysev, Evren Ekşi , Murat Güney, Nesrin Gönüldağ, Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Oleksandr Samoylenko, Cengiz Sayın, Hale Soner, Nazlı Deniz Süren sahnede yer alan sanatçılar arasındaydı. 

Konser orkestra şefi  Zdravko Lazarov yönetiminde gerçekleşti. Wolfgang Amadeus Mozart’ın Figaro’nun Düğünü ve Sihirli Flüt eserlerinden, Giuseppe Verdi’nin Macbeth, La Forza del Destino, Aida, Otello eserlerinden, Jules Massenet’in Thaïs ve Werther eserlerinden, Georges Bizet’in Carmen ve Giacomo Puccini’nin Tosca eserlerinden değerli eserler yer aldı.

Seçkin aryalar İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Gencer için seslendirildi. 

Leyla Gencer kimdir?

Share Post