Batman v Superman: Dawn of Justice

BATMAN v SUPERMAN: Dawn of Justice

 

Yüzyılın sinema olayına tanıklık etmeye hazır olun. Gotham’ın karanlık koruyucu Batman, Metropolisin kırmızı pelerinli Tanrısına karşı. İki buçuk saatlik bu dev kapışma artık beyaz perde de. Tamam tamam, iki buçuk saat sürmese de filmin büyük bir bölümü kapsayan bir dövüş. Yine mi olmadı? Son bir saat? O da mı değil. Hımm. Yirmi dakika? İn diyorsun. On beş? Aşağı yukarı on beş dakika. Dur o zaman baştan başlayalım…

 

BATMAN feat SUPERMAN: Yawn of Justice

 

batman2Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım; film kötü. Asıl sorun film neden kötü? Film kimlere kötü? DC nerede hata yaptı? İzleyicinin ve hayranların aklında tilki gibi dolaşan çeşitli sorulardan sadece birkaçını yazabildim buraya. İyi ve kötü yanlarını ele aldıktan sonra kendimce bir puan vereceğim filme. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. (Buraya bir intro müziği lazım. Tam giriş yaptığım yerde, bir jenerik ve müzik fena olmazdı. Sayın editörümüz, duyun sesimizi)

 

Ters Köşe DC

 

Film ilk duyurulduğunda deli gibi heyecanlanmıştım. Her gün internete düşmüş olan ve olabilecek olan en küçük bilgiyi bile araştırıyordum. Superman filminin kadrosunun değişmeyeceği açıklandı ilk olarak. Aman kim takar Lois Lane’i dedim içimden. Zaten Superman’e de gözümüz alıştı. Bir sıkıntı yoktu o yüzden. Sonra Ben Affleck, Batman olacak dediler. Utanmadan çıkıp basın açıklaması yaptılar. Ben dediler Batman dediler. İkisini aynı cümle içinde kullandılar. İğrenç Daredevil filminin başrol oyuncusunu aldık, acaba bu sefer olur mu diye düşündük ve Batman yaptık dediler. Nasıl sinirlendim casting’i yapan insanlara. O insanlar beni duymadılar ama olsun. Sonra yavaş yavaş Wonder Woman, Flash, Aquaman, Cyborg açıklamaları geldi. Bu kadar kötü casting yapılabilir miydi bilinmez ama DC sınırlarını zorlamayı seviyordu anlaşılan. Cyborg’un casti o kadar önemli değildi, zaten adamın yarısı robot. Aquaman iyiydi, laf yok ona. Flash’i kim seçtiyse buradan o kişinin  ev ve iş adreslerine kucak dolusu sevgi gönderiyorum. İnsan bir kez olsun çizgi romanı açıp bakmaz mı? Bakılmamış.wonder

Sonra WonderWoman. Çok tartışma yarattı. WonderWoman dediğin biraz etine dolgun olmalı. Xeyna gibi. Onun yerine sıfır beden bir manken seçilmiş gibiydi. Düşünmek istemedim bu kötü detayları ama içten içe filme olan inancım gidiyordu. Sonra ilk fragman yayınlandı. Tekrar heyecan sahibi oldum. Güzel mi olacaktı ne diye düşünür oldum. Ve o gün geldi çattı. Film vizyona girmeden önce basın izledi. Herkes gibi bende basının ağzına baktım. Nasıl öveceklerdi filmi. Ve ilk açıklama geldi. “Sinema tarihinin en kötü filmi” “Keşke izlemeseydik” “Hala şansınız varken izlemeyin”. Neler oluyordu böyle?! Neden bu kadar kötü eleştiriler alıyordu film?! Ama önemli değildi. Kendim izleyip karar verecektim. Film vizyona girdi, en güzel yerden biletimi aldım ve filme gittim. Yazar bu bölümde okuyucusuna arkadaş diye seslenmek istiyor ve hatta sesleniyor da. Ya arkadaş bir film bu kadar mı kötü olabilirdi. Yazar istediğini aldı. Neden ters köşe DC dedin diye seslenenler olacaktır. Filmi güzel bekliyordum ama kötü geldi. Ben Affleck’i kötü bekliyordum ama şaşırtıcı derecede iyiydi.

 

Kötü Olan Neydi?
Yada en azından film de iyi olan neydi? Bir kere Ben Affleck. Bu zamana kadar izlediğim en iyi Batman’di kendisi.
Şaşırtıcı derece de iyiydi. Lex iyiydi ama Lex olarak değil. Lex yerine çok iyi Joker oynarmış ama son anda vaz geçmiş gibiydi. Yani oyunculuk iyi ama rol yanlış. WonderWoman tahmin ettiğim gibi kötü olmuştu. Flash konusuna tekrar değinmek istemiyorum. Lütfen zorlama okuyucu beni. Aquamen’de ise bir sıkıntı vardı. Su altında yaşayan bir adamdan bahsediyoruz. Suratında ki o “nefesimi beş dakika tutabilirim ben abi” bakışı hiç  olmamıştı. En azından bir Karayip Korsanları’nı izleselermiş. Orada ki deniz kızlarını görselermiş, bir inceleselermiş. Yada çok uzaklaşmayıp evlerinde ki akvaryuma baksalarmış. Balıkları nefeslerini tutuyormuş gibi duruyor mu?

 

Marvel v DC

 

batman3Bu kadar heyecanla beklenen filmin bu kadar kötü olmasının sebepleri sadece casting değil. İşin içinde acelecilik var. Örnek olarak Marvel’ı vermek istiyorum. Yine aynı şekilde Marvel kahramanlarının dövüştüğü hikaye olan Civil War hikayesi ana yemek görüntüsü veren ara sıcak olarak sunulma(dı)yacak. Önümüzde ki ay vizyona girecek Civil War için uzun süren bir “Cinematic Universe(Sinematik Evren)” yapıldı. Bunun temelleri atıldı. Film geldiğinde kimse olayları sorgulayamayacak bile. Çünkü hepsi hazır. Batman v Superman için aynı şey söz konusu değil. DC kendine kurmaya çalıştığı Sinematik Evren içine atom bombası olarak attı ve savaşını bitirdi. İlk Superman filminden sonra direk olarak bu filmin vizyona girmesi tabi ki kötü sonuçlar doğuracaktı. Ama bunu ne biz görebildik nede filmi yapanlar. Keşke ilk olarak bir Batman filmi, sonra Flash(gelmez olsun), sonra Wonderwoman vs vs gelseydi. Olaylara ve karakterlere alışsaydık. Batman ve Superman hariç diğer bütün karakterler için keşke baştan casting yapılsaydı.

 

Ama Batman v Superman

 

Film içerisinde çok fazla ağır DC hayranlarının anlayacağı olaylar var. Normal bir süperkahraman filmi izlemek isteyen bir kişi için uzun bir aksiyon filmi olarak durabilir. Yüzyılın dövüşünü izlemek istiyorsanız biraz daha bekleyin. Filmin blue-ray’i piyasaya çıktığında elbet youtube’da sadece dövüş sahnesi olacaktır. Açıp oradan izleyin. Zamanınızı ve paranızı (bence) boşa harcamayın. Belki bir sonraki jenerasyon için bir tane daha yaparlar. O daha güzel olabilir. Ona gideriz hep beraber, olmaz mı?

 

Güzel yanı: Batman

 

Kötü yan(lar)ı: Geri kalan her şey

 

Sonsöz: Sözünü edemediğim daha bir sürü şey var. Filmi izlemeyenler için saklı tutuyorum ama ilerleyen günlerde detaylı karalama incelemesi yazabilirim. Şu haliyle izlenmeye değmez. İllaki Batman’in, Superman’i dövdüğünü  izlemek istiyorsanız açın animasyonunu izleyin.

 

5.5/10

Post Tags
Share Post