Bu hafta vizyona girecek filmleri derledik!

Nisan ayını karşıladığımız bu günlerde sinemalar Batman v Superman: Dawn of Justice filminin de etkisiyle hareketli günler yaşıyor. Bu hafta vizyona girecek ve üç tanesi yerli yapım olan filmleri sizler için listeledik.

 

Lost Birds Poster.Turkish.1.100815 copyYitik Kuşlar

1915 Ermeni tehcirini konu alan film iki kardeşin ailelerini bulma çabasını konu alan bir yapım. Yönetmenliğini ve senaristliğini Aren Perdeci ve Ela Alyamaç yapmış. Filmin oyuncuları arasında ise Dila Uluca, Hegos Agopyan, Takuhi Bahar gibi isimler yer alıyor.

Ermeni olaylarını anlatan ilk uzun metraj film olma özelliğini taşıyan yapım, aynı zamanda yönetmenin ikinci uzun metrajli filmi. Yitik Kuşlar; büyük şehirlerle aynı anda Mardin’de de vizyona girmiş durumda.

 

 

 

somuncuSomuncu Baba: Aşkın Sırrı

Yıldırım Bayezit padişahlığı döneminde yaptırılan Bursa Ulu Cami’nin inşaatında çalışan işçilere ekmek dağıtmasıyla meşhur olan Hamid-i Aksarayi, Somuncu Baba adıyla tanınan bir fırıncıdır. İnşaat tamamlanıp açılış günü geldiğinde Yıldırım Bayezit, damadı ve devrin tasavvuf büyüğü Emir Sultan’dan cuma namazını kıldırmasını ister. Ancak Emir Sultan cami içinde kendisinden de üstün insanlar olduğunu söyler ve Somuncu Baba’nın hutbeyi okumasını ister. O güne kadar kendisini gizleyip bir derviş hayatı süren Somuncu Baba kendisine verilen görevi kabul eder. Namazdan sonra sırrının açığa çıktığı gerekçesiyle şehirden ayrılır.

Yönetmenliğini Kürşat Kızbaz’ın yaptığı, senaryosunu ise Mahmut Ulu’nun yazdığı filmin oyuncu kadrosu göz dolduruyor. Somuncu Baba’nın hikayesini dramatik bir şekilde yorumlayan filmde Ali Sürmeli, Gürkan Uygun, Fırat Tanış, Emin Olcay, Haldun Boysan gibi oyuncular rolleri paylaşıyor.

 

deliormanDeliormanlı

Deliorman, bugün Bulgaristan sınırları içerisinde kalan ve tarihte yetiştirdiği Koca Yusuf, Kel Aliço gibi pehlivanlarıyla meşhur bir yer. Başrollerini Sarp Levendoğlu, Birce Akalay, Gürkan Uygun’un oynadığı filmde, 2004 yılında Mike Tyson’u nakavt etmesiyle tanınan Danny Williams da oyunculuğuyla yer alıyor.

Deliormanlı lakaplı Avrupa Şampiyonu boksör Savaş Türkyılmaz karakteri ile Tommy Dixon arasındaki mücadeleyi konu alan film yönetmen Murat Şeker’in aksiyon türündeki ilk filmi.

 

 

asasThe Assassin – Suikastçi

Yönetmenliğini geçen sene Cannes film festivalinde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Hou Hsiao Hsien’in yaptığı filmin başrollerinde Chen Chang, Qi Shu, Yun Zhou ile Satoshi Tsumabuki yer alıyor.

Çin İmparatorluğunun iktidar kavgalarının pençesinde kıvrandığı 9. yüzyılda geçen film türün meraklıları için doyurucu bir şeçim olabilir. 2015 yapımı film l Nisan itibariyle vizyonda.

 

 

 

Eddie-the-Eagle-Movie-Poster-2Eddie the Eagle – Kartal Eddie

Gerçek bir hikayeden esinlenerek yapılmış bir film olan Kartal Eddie, sıradışı kayakla atlama sporcusu Michael Eddie Edwards’ın hikayesini anlatıyor.

Başrollerini Taron Egerton ve Hugh Jackman’ın paylaştığı filmin yönetmeni Dexter Fletcher.

Gelmiş geçmiş en kötü kayakla atlama sporcusu olarak kabul edilen Eddie, 1988 kış olimpiyatlarına İngiltere adına katılmış ve tüm branşlarda sonuncu olmuş. Hikayesi ise 2016 senesinde bir filme konu olmuş. Usta oyuncu Christopher Walken da deneyimiyle filme tat katan isimlerden.

 

10 Cloverfield Lane – Cloverfield Yolu no: 1010-cloverfield-lane

Yönetmenliğini Dan Trachtenberg’in yaptığı, başrollerini ise Mary Elizabeth Winstead, John Goodman ve John Gallagher JR.’ın paylaştığı gerilim filmi Cloverfield Yolu no: 10 bu hafta vizyona girdi.

Geçirdiği trafik kazasından sonra kendisini bir yeraltı sığınağında kapalı olarak bulan Michelle, kendisini orada tutan John Goodman’la serbest kalmak için mücadeleye girecek.

 

bakerMy Bakery in Brooklyn – Bir Dilim Aşk

Başrollerini Aimee Teegarden ve Krysta Rodriguez’in paylaştığı romantik komedi türündeki filmin yönetmenliğini Gustavo Ron üstleniyor.

Anne ve babalarını aynı trafik kazasında yitiren ve kendilerini büyüten halalarının da vefat etmesiyle halalarından kalan ünlü pastaneye bakan iki kuzenin, kendi iç çatışmalarını, pastaneyi kaybetmemek için verdikleri mücadeleyi ve peşlerinden koşan iki erkeğin ilgisine yavaş yavaş karşılık vermeye başlamalarını konu alıyor.

 

 

 

Savva: Heart of the Warrior – Savva Küçük Savaşçısavva-kucuk-savasci

 

Max Fadeev’in yönettiği animasyon türündeki filmin orijinal seslendirmeleri Milla Jovovich, Sharon Stone, Joe Pesci ile Whoopi Goldberg’a ait.

Türkçe seslendirmelerini Atilla Şendil, Erdem Çalışkan, Bedia Ener, Yeşim Kopan ve Fatih Özacun gibi isimlerin yaptığı Rus yapımı film, küçük bir köyde yaşayan 10 yaşındaki bir erkek çocuğun hikayesini sinema severlerin beğenisine sunuyor.

 

Post Tags
Share Post