Mandariinid – Tangerines – Mandalinalar

Savaşı ve getirdiği yıkımı anlatan filmlerin bir çok ortak özelliği olduğunu gördük hep. Uzun aksiyon sahneleri, yönetmenin tercihine göre kanlı bedenlerin sergilendiği planlar, devrin silahlarının üstün grafik teknolojilerle canlandırılması.. Mandariinid tüm bunları kullanmadan savaşın getirdiği yıkımı çok çarpıcı bir şekilde anlatmayı başarmış bir film.

2013 yılında çekilen bir Gürcistan filmi olan Mandariinid’in yönetmeni Zaza Urushadze. Başrollerinde Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Giorgi Nakashidze ve Misha Meshki var. 1990 yılında Abhazya’daki Abhaz Gürcü savaşını konu alan yapım, Abhazya’da bir köyde yaşayan Estonyalı iki arkadaşın hikayesini anlatıyor. Ivo, Margus’un mandalinaları için kasa yetiştirmeye çalışan bir marangozdur. Ivo ve Margus’un aileleri ve köylüleri savaş nedeniyle Estonya’ya dönmüş, köyde sadece ikisi kalmıştır. Margus mandalina bahçesini terk etmek istememektedir. Kendisine neden gitmediği sorulduğunda durumun parayla alakası olmadığını, mandalinalara emek verdiğini ve onların ziyan olmasını istemediğini söylemiştir. Günün birinde Margus’un evinin önünde bir grup Çeçen ile Gürcü çatışır ve olaylar hiç beklenmedik bir hal alır.

Mandariinid sıradışı bir film. Savaşın ayırdığını biraz iyiliğin bile birleştirebileceğinin şiirsel bir anlatımı. Böyle filmler sinemaya bir varoluş anlamı katıyor.

IMDB sayfası

mandariinid-3

Post Tags
Share Post