Star Trek Beyond İncelemesi

Star Trek’den ziyade Sci-Fi bir film, Star Trek Beyond.

Star Trek’in 50. yılında denk gelen J.J. Abrams’ın filmi Star Trek Beyond, aslında seri için üzücü, Sci-Fi Aksiyon filmler için umut verici bir film diye özetleyebilirim. Kendimi bildim bileli gerek dizileri gerekse filmleri takip etmekle birlikte, odama posterlerini asacak kadar fanatik olmadığım bir seri Star Trek.

 

Film Star Trek’ten bağımsız şekilde çekilmiş olsa, CGI’ın hakkını veren sahneleri ve aksiyonun yukarda olduğu temposuyla izleyiciyi mutlu eden bir film diyebilirdim. IMDB puanını da göz önüne aldığımda benim için 10 üzerinden 6 civarında bir puanı hak ediyor Star Trek Beyond. Açıkçası film aksiyona verdiği önemi ayrıntılara hiç vermemiş. Bu durum Star Trek’çileri biraz arka planda tutmasına neden oluyor. Serinin içinden parçaları çıkartıp, aksiyonu bol bir içerikle seyirci karşısına çıkmayı hedeflemişler diye düşünüyorum. Sanıyorum Mayıs 2017’ye ertelenen dizi, S.H.I.E.L.D’ın Marvel evrenindeki filmlere göndermeler yapması gibi, son dönemdeki Star Trek filmlerine de göndermeler yapmak zorunda kalacak. En azından filmde görmediğimiz ayrıntıları dizide görebilme fırsatı yakalayabiliriz diye düşünüyorum. Aksi halde Star Trek tamamen bir aksiyon filmine dönüşecek ve o efsanevi diziden, seriden tatları pek alamayacağız.

 

 

star_trek_beyond_2

Bu serinin de J.J. Abrams’ın eline geçmesinin sonuçları bunlar tabi. Star Wars da olduğu gibi Star Trek içinde de aksiyonun daha ön planda olduğu, hikayenin daha arkada kaldığı durumlar olmuş, oluyor. Biraz önce de bahsettiğim gibi aksiyona verdiği önemle filmin daha geniş kitlelere ulaşılması hedeflenmiş olabilir ama seriyi seven ve takip edenleri mutlu etmeyeceğine inanıyorum. Serinin her filminde Star Trek temelindeki aktörlerden hikayelerin işlenişine bazı konular göz ardı ediliyor. Örneğin, 50 senelik efsanede, onlarca bölümlük dizilerde, Enterprise’ın yara aldığını bilmezdik, şimdi nerdeyse her filmde baştan yapılıyor.

 

Star Trek Beyond

Hikayeler genelen farklı gezegenlerde geçse bile yukarda Enterprise’ın olduğunu bilirdik, Beyond içinde nerdeyse gemi yok gibi, 2 saatlik maratonda 10 dakika toplam gemide konu geçmiyor denebilir. Ben oturup Sci-Fi filmi izlemek istemiyroum, Star Trek’i görmek istiyorum. Bunu sağlayan bir film olmadı benim için. CGI’ı bol, patlamalı, uçmalı, efektli bir film beklentisinde olanlar için çok güzel bir film ama Spock’ın derdini 10 saniyede duyduğumu ve geçtiğimiz, Jim’in hezeyanlarının toplamda 1 dakika bile sürmediği, gemi tayfasının hep arka planda kaldığı bir Star Trek beni mutlu etmiyor.

 

Sonuç…

Son olarak başlıkta da belirttiğim gibi benim görüşüm, Sci-Fi özelinde güzel bir film ama iş Star Trek içeriğine geldiğinde hikayesi, karakterleri, bakış açısıyla seriden uzaklaşan bir film diyerek uzaklaşıyor, dizi versiyonunu merakla bekliyorum…

Post Tags
Share Post
Written by